top of page

2023

ב-15.10.13 איה כורם התבשרה שתביעתה נדחית על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה ושהחוזה שלה מול חברת התקליטים, בה הייתה חתומה בהסכם דרקוני, נשאר בתוקף עד שנת 2023 לכל המוקדם ואין באפשרותה לצאת ממנו. שבועיים לאחר מכן החלה לכתוב את האלבום החמישי שלה: 2023.

 

2023 הוא אלבום יוצא דופן, הראשון מסוגו בישראל: יצירה אחת מתמשכת, ללא הפסקות, המגוללת את סיפורו של אדם החי בשנת 2023 ומוכר את המחשבות שלו כדי להתפרנס. בסיפור המסגרת אותו מקריא יובל מסקין (88FM), אלכס, הגיבור, מחזיק במכונה השולפת מחשבות מתוך ראשו ומעבירה אותן לשימושן של חברות פרסום וקבוצות מיקוד. יום אחד, הוא מגלה שנשכח ממנו זכרון האהבה הראשונה שלו והוא יוצא למסע להשבת הזכרון האבוד. את הסיפור כתבה כורם יחד עם העיתונאי והתסריטאי שי רינגל.

 

לאורך הסיפור משובצים 13 שירים מקוריים המתכתבים עם העלילה ומעצימים את חוויית ההאזנה, בביצוע אמנים מובילים וצעירים כאחד. המבצעים באלבום (לפי סדר השתתפות): דני ליטני, אפרת גוש, ארקדי דוכין, רונה קינן, אלון עדר, קרן הדר, מקהלת עדי, רביעיית B4, דנה עדיני, ישי לוי, נילי פינק, יהוא ירון, נצ׳י נצ׳, דניאל זמיר, מזי כהן ולאה שבת. בצעד מפתיע, כורם מבצעת אך ורק את השיר האחרון באלבום.

 

בליווי תזמורת מיתרים בניצוחו של רפי קדישזון, מקהלת עדי (24 זמרים), בניצוחו של עודד שומרוני ורית׳ם סקשן, מדובר באחד הפרויקטים השאפתניים ביותר שראו אור בשנים האחרונות.

המילים והלחנים לשירים הם ברובם של כורם ואילו המוזיקה המקורית שהולחנה במיוחד לסיפור, העיבודים וההפקה המוזיקלית, הם של אדם בן אמיתי, שותפה לחיים ולאמנות.

 

האלבום מלווה בחוברת קומיקס המכניסה את הקוראים לעולם הוויזואלי של היצירה ומעניקה פרשנות נוספת לטקסט, פרי יצירתו של המאייר גד טש, בוגר בצלאל. זהו הרומן הגרפי הראשון שלו.

האלבום, שיצא בהפקה עצמאית של כורם, מומן באמצעות הדסטארט באחד מהפרוייקטים היקרים ביותר באתר ועם מספר התומכים מהגדולים באתר. האלבום עוסק בזכרונות ומחשבות ורבים מהתומכים הסכימו לשלוח תמונות וזכרונות פרטיים לטובת העטיפה. כך, עטיפת האלבום, אותה יצר המעצב זהר קורן, מורכבת כולה מחלקי תמונות אמיתיים של תומכי הפרויקט.

ביוני 2017 זכתה כורם בפרס אקו״ם עבור 2023.

מתוך הביקורות לאלבום:

״אחד האלבומים המרתקים שיצאו השנה. "2023" הוא אופרת רוק מורכבת וסופר מושקעת, מהסוג שכמעט ולא רואים בעולם המוזיקה הישראלית.״

עכבר העיר

 

״האלבום החדש של איה כורם הוא הדבר הכי מעניין ומקורי שתשמעו השנה… השאלות האלה בוערות ממש עכשיו, והבחירה של כורם להתעסק בהן מראה לא רק על חזון אמנותי נרחב, אלא גם על מחויבות ערכית מעוררת השראה.״

נדב מנוחין, וואלה

 

״רשימת מבצעים חלומית, סיפור מקורי ומעניין - כל אלה חברו ליצירה שהשלם גדול מסך חלקיה, בלשון המעטה… היצירה כקונספט בנויה היטב, לעיתים מפתיעה, והשירים נטמעים בה באופן כמעט מושלם. מעבר לכך, היא נכנסת לפנתאון הדל ביותר (וחבל) של אלבומי קונספט ישראליים - ובצדק יכולה לעמוד לצד "הכבש השישה עשר" ו"רדיו בלה בלה" עליהם אין צורך להכביר במילים.״

NRG, ברק בן חמו

איה כורם 2023 עטיפת האלבום

רשימת השירים באלבום:

1. פרולוג
2. המכונה א'
3. הכל למכירה - דני ליטני
4. המכונה ב'
5. חור בבטן - אפרת גוש
6. המכתב
7. למה אתה מתגעגע - ארקדי דוכין
8. פיסה אחת חסרה
9. האמת תשחרר אותך - רונה קינן
10. הלשכה לאיכון ומחקר
11. שירות לקוחות - אלון עדר וקרן הדר
12. מאמינים - מקהלת עדי, רביעיית B4 ודנה עדיני

13. באמצע הלילה
14. דוד - ישי לוי 
15. לאורה
16. אלף פעם - נילי פינק
17. אני לא רוצה לשכוח
18. תופעות לוואי - יהוא ירון ונצ'י נצ'
19. מחשבות של מישהו אחר
20. אני לא אמכור אותי - דניאל זמיר 
21. כל מי שהייתי נעלם
22. אישה בסירה - מזי כהן
23. מצרים - לאה שבת 
24. הסוף
25. איש טובע - איה כורם

 

bottom of page